SOUTHERN  EXPO 2015

Competition Results

 

General Classes - Senior

1

AFV 1/51 scale & smaller

1st

Stug III 42 Mike Newscomb

2nd

Panther 1/100 Ian Taylor

3rd

A Pair of Ferrets Paul Youlden

2

AFV 1/50 scale & larger

1st

BTM-3 Vrbank Roman

2nd

Vickers Cylno Jon Page

3rd

Sherman Guy Goodwin

3

Aircraft 1/100 scale & smaller (incl. 1/144)

1st

Bristol Beaufighter Guy Goodwin

2nd

Grumman Wildcat Phil Fox

3rd

 F/A-18E Super Hornet Mike Williams

4

Aircraft 1/64 - 1/99 scale (incl. 1/72)

1st

Vickers Wildebeest Guy Goodwin

2nd

de Havilland Tiger Moth Guy Goodwin

3rd

Vickers Wildebeest Keith Sherwood

5

Aircraft 1/48 - 1/63 scale

1st

English Electric Lightning P1 Nick Hooper

2nd

Aero Delfin Mike Williams

3rd

Nakajima Ki-45 Nick Nick Richardson

6

Aircraft 1/47 scale & larger (incl. 1/32 & 1/24)

1st

Bristol Fighter Guy Goodwin

2nd

Heinkel He-219 Phil Lloyd-Worth

3rd

de Havilland Sea Venom David Riddlecombe

7

Civil Aviation any aircraft in civil markings - any scale

1st

Bregeut 14T Adrian Constable

8

Civil Transport (except aircraft & cars) - any scale

1st

AEC Matador Steve Ramsey

2nd

Hitachi Wheel Loader Steve Ramsey
3rd Volvo FH Australian Spec Neil Parsons

9

Cars any scale

1st

1968 Fiat 500F Raf Sikorski

2nd

Current Indy Car Chassis Steve Wrigglesworth

3rd

V-Tech Rear Engined Mini Guy Turner

10

Diorama any subject - any scale

1st

Memphis Belle Taxi Robert Joplin

2nd

M-40 Korea Jeff Adams

3rd

Propoganda Pose Jeff Adams

11

Figures (foot) 59mm & smaller

1st

Saxon Gardes de Corps Jon Page

2nd

Sarcuer 16th Regiment Jon Page

3rd

Pioneer Coldsream Guard Jon Page

12

Figures (foot) 60mm & larger

1st

Drummer 28th regt 1815 Mark Flowers

13

Figures (mounted) Any scale

No entries

14

Figures (Science Fiction) Any scale

1st

Blood Bow Orc David List

2nd

Stormbringer Kathy Dowler
3rd Radioactive Flame Beast Peter Brown
15 Science Fiction Hardware Any scale

1st

Caterpillar P-5000 Peter Brown

2nd

Diesel Punk Dragonfly Roger Brown
3rd AT-AT Down Matt Peerless

16

Ships (any type) Any scale

1st

Kosmonaut Yuri Gagarin Don McKeand

2nd

HMS Diamond Eric Dyke

17

Miscellaneous - Any subject not covered by the above.

1st

Titanic Wreck D Shapakov

2nd

VT-55A Jan Duorack
3rd Kingfisher Mark Flowers
18 Busts, any type, any scale

1st

Revolutionary David List

General Classes-Junior

1

AFV All Scales

1st

The Great Tank Emily Ivaits

2

Aircraft All Scales

1st

Brewster Buffalo Ethan Williams

2nd

Bristol Blenheim Jonty Marsh

3rd

Supermarine Spitfire Braedan Brown
3 Diorama All Scales

No entries

4

Figures All Scales

No entries

5 Science Fiction All Scales No entries

6

Miscellaneous All Scales

1st

Honda NSX Ethan Williams

Special Trophy & shield Classes (separate entry not required)

Best in Show Senior

Titanic Wreck

D Shapakov

Best in Show Junior

Brewster Buffalo Ethan Williams

Expo Chairman's Trophy

Orcades Leaving Tilbury Don McEady

Best Club Stand

IPMS Barnet & IPMS Harrow

Best Trade Stand

Book World Wholesale

 

Competition Classes

 

General Classes-Senior 

1

AFV

1/51 scale & smaller

2

AFV

1/50 scale & larger

 

 

 

3

Aircraft

1/100 scale & smaller (incl. 1/144)

4

Aircraft

1/64 - 1/99 scale (incl. 1/72)

5

Aircraft

1/48 - 1/63 scale

6

Aircraft

1/47 scale & larger (incl. 1/32 & 1/24)

 

 

 

7

Civil Aviation

any aircraft in civil markings - any scale

8

Civil Transport

(except aircraft & cars) - any scale

9

Cars

any scale

10

Diorama

any subject - any scale

 

 

 

11

Figures (foot)

59mm & smaller

12

Figures (foot)

60mm & larger

13

Figures (mounted)

Any scale

 

 

 

14

Figures (Science Fiction)

Any scale

15

Science Fiction Hardware

Any scale

16

Ships (any type)

Any scale

17

Miscellaneous -

 Any subject not covered by the above.

 

 

 

 

General Classes-Junior 

1

AFV

All Scales

2

Aircraft

All Scales

3

Diorama

All Scales

4

Figures

All Scales

5

Science Fiction

All Scales

6

Miscellaneous

All Scales

 

 

 

 

Special Trophy & shield Classes (separate entry not required)

 

Best in Show Senior

 

Best in Show Junior

 

Expo Chairman's Trophy

 

 

 

Best Club Stand

 

Best Trade Stand

COMPETITION RULES

                        1)                     Entries accepted at the discretion of the Competition Secretaries, who will allocate models to the most appropriate classes.

                        2)                     No model shall have been entered in any previous Southern Expo Competition.

                        3)                     No model may be removed from the competition table before the award ceremony (approximately 4pm on Sunday)

                        4)                     The decision of the judges is final and NO CORRESPONDENCE WILL BE ENTERED INTO.

                        5)                     Whilst all possible care will be taken by the Expo organisers, they cannot be liable for any claims arising from loss or damage to exhibits.

                                    ENTRY IMPLIES ACCEPTANCE BY THE COMPETITOR OF THESE RULES

ENTRY FEE                        Senior - 1 per model     Junior - 50p per model

MODEL REGISTRATION AND ENTRY: 9am to Noon SUNDAY ONLY